Røykskygge mot Månen
Månedens bilde desember 2004
Av Erik Tronstad
 |
Bilde: NASA/Pat McCracken |
Venstre del av bildet domineres av en røyksøyle etter Atlantis 8. februar 2001, på oppskytingen på STS-98. Nede til høyre er fullmånen akkurat kommet over horisonten ved Kennedy-romsenteret.
Mellom røyksøylen oppe til venstre og fullmånen nede til høyre ser det ut til å gå en mørk strek. Det er skyggen av røyksøylen. Den peker direkte mot den oppstigende Månen. Årsaken til fenomenet er en helt spesiell geometri mellom Solen, røyksøylen og Månen.
Solen har akkurat gått ned på stedet og er under horisonten, sett fra bakken. Derfor er det bare den øverste delen av røyksøylen som har direkte solbelysning på seg. Sett fra den høyden er Solen fortsatt over horisonten, men lavt over den. Følgelig kaster røyksøylen en svært lang skygge.
Samtidig som Solen akkurat er gått ned, har fullmånen nettopp steget opp. Når Månen er full, står den i nøyaktig motsatt retning av Solen på himmelen. Derfor vil skyggen fra røyksøylen være rettet direkte mot fullmånen.
|