Til hovedsiden
    

   
    Bli medlem
    Siste nytt
    Artikler
    Bildeserier
    Temasider
    Bildearkiv
    Foredrag
    T-skjorter
    Lenker
    Spørsmål og svar
    Spør oss
    Prosjektoppgave
    Om oss
    NAF på Facebook
    Kontakt oss
    Nettstedskart
    Hovedsiden
Trykk for å lese mer om sitatet
 

Jupiter

Månedens bilde mai 2006

Av Erik Tronstad

 

Skriv ut | Tips en bekjent

 

Jupiter

Jupiters nordlige halvkule. (NASA/JPL/Space Science Institute)

Disse tre kartene, som er i nær naturlige farger, er de mest detaljerte fargekartene som noen gang er laget av Jupiter. På dem ser vi mange fargerike skystrukturer i Jupiter-atmosfæren. Blant annet ses rødbrune og lyse parallelle bånd, den store røde flekken (på den sydlige halvkulen), hvite ovaler, virvler og områder med kaotiske skymønstre. Vinder og turbulens i Jupiter-atmosfæren gjør at mange skyer antar form av striper eller bølger.

De blågrå strukturene langs nordsiden av det lyse båndet rundt Jupiters ekvator er «varmeflekker». Galileos atmosfærekapsel trengte inn og ned i et slikt område. Små, lyse flekker innenfor det oransje båndet nord for ekvator er områder med lynutladninger og tordenaktivitet.

Bildene til disse bildemosaikkene er tatt av Cassini. Romfartøyet tok bildene bak mosaikkene med teleobjektivet sitt 11. og 12. desember 2000. Cassini passerte Jupiter i desember 2000, mens romfartøyet var på vei ut til Saturn.

Jupiter

Hele Jupiter vist i en sylinderprojeksjon. (NASA/JPL/Space Science Institute) Klikk på bildet for å se en større utgave

 
Jupiter

Jupiters sydlige halvkule. (NASA/JPL/Space Science Institute)

Se også Månedens bilde desember 2003.

 
Forrige måned | Neste måned | Alle måneder
 
 
 

Alt stoff på romfart.no/.com/.org er opphavsrettslig beskyttet.
romfart.no/.com/.org eies og drives av Norsk Astronautisk Forening.