Trihydrogen på Uranus
Av Erik Tronstad
|
Artikkel publisert i Nytt om Romfart, 23. årgang, nummer 86, april-juni 1993, side 38 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.
|
Skriv ut
Tips bekjent
|
I 1988 fant astronomer trihydrogenionet H3+ i Jupiter-atmosfæren, et ion de lenge hadde lett etter. I 1992 ble det tatt bilder av strålingen fra ionet da man fotograferte polarlys på Jupiter. Noen av de samme astronomene som gjorde denne oppdagelsen, har nå funnet H3+ i Uranus-atmosfæren. Det er en gruppe under ledelse av Laurence M. Trafton (University of Texas).
Trihydrogen dannes når energirike elektroner som er fanget i en planets magnetfelt, bombarderer vanlige hydrogenmolekyler for å danne H2+. Et proton kan da «hoppe» fra dette ionet til et annet hydrogenmolekyl i nærheten og slik danne trihydrogenionet.
|