Til hovedsiden
    

   
    Bli medlem
    Siste nytt
    Artikler
    Bildeserier
    Temasider
    Bildearkiv
    Foredrag
    T-skjorter
    Lenker
    Spørsmål og svar
    Spør oss
    Prosjektoppgave
    Om oss
    NAF på Facebook
    Kontakt oss
    Nettstedskart
    Hovedsiden
Trykk for å lese mer om sitatet
 

ESA rekrutterer flere astronauter

Av Per Olav Sanner

 

Artikkel publisert i Nytt om Romfart, 29. årgang, nummer 109, januar-mars 1999, side 8 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.

Skriv ut

Tips bekjent

 

I løpet av 1998 fant det sted store endringer i astronautkorpset til European Space Agency (ESA). Ved starten av året bestod korpset av Claude Nicollier (Sveits), Thomas Reiter (Tyskland), Jean-François Clervoy (Frankrike), Pedro Duque (Spania) og Christer Fuglesang (Sverige). På vårparten ble det kunngjort at korpset ville bli utvidet ved at astronauter fra de nasjonale astronautkorpsene til Tyskland, Frankrike og Italia ville bli overført, samtidig som man ville plukke ut noen nye astronauter, fortrinnsvis blant kandidatene fra siste uttak (1992). (Se artikkelen Nye ESA-astronauter i Nytt om Romfart nummer 106, 1998, sidene 4-5.)

I løpet av sommeren 1998 ble Jean-Pierre Haigneré og Léopold Eyharts overført fra den franske romorganisasjonen Centre National d'Etudes Spatiales. Fra Tysklands Deutsche Forschungsanstalt für Luft- und Raumfahrt kom Gerhard Thiele og Hans-Wilhelm Schlegel, og fra Italias Agenzia Spaziale Italiana (ASI) kom Umberto Guidoni.

Haigneré og Eyharts har begge besøkt den russiske romstasjonen Mir, og Haigneré er for tiden på sitt andre besøk på stasjonen. Guidoni har fløyet med den amerikanske romfergen, mens Thiele har vært reserve for et annet tysk besetningsmedlem på en romfergeferd. Både Thiele og Guidoni var blitt utdannet som ferdspesialister før overføringen til ESA, og Thiele er allerede plukket ut som besetningsmedlem på romfergeferd STS-99 i september 1999. Guidoni skal delta på romfergeferd STS-102, som skal frakte den første, italienskbygde forsyningsmodulen til den internasjonale romstasjonen (ISS) i år 2000.

Eyharts og Schlegel startet høsten 1998 ferdspesialisttrening sammen med et kull astronautkandidater fra NASA. Her har de fått selskap av italienerne Paolo Nespoli og Roberto Vittori, som ble plukket ut for ESA av ASI. Dermed er fire ESA-astronauter under ferdspesialisttrening i Houston.

På sensommeren ble enda to ESA-astronauter plukket ut, men de kommer ikke til å starte grunnleggende trening ved det europeiske treningssenteret i Köln, Tyskland, før sommeren 1999. I 2000 vil de antagelig starte ferdspesialisttrening i Houston for å kvalifiseres for ferder til ISS. De heldige kandidatene er André Kuipers fra Nederland og Frank de Winne fra Belgia. Med deres utvelgelse er det blitt klart at Norge og enkelte andre ESA-land må belage seg på å vente til rundt 2002 før de kan håpe på å få landsmenn inn i ESA-korpset. Vel er det planlagt utvidelser i 1999 og 2000, men samtlige tre nye plasser vil bli besatt av franskmenn, tyskere og italienere. (Franske kandidater: Michel Tognini, Claudie André-Deshays, Jean-Jacques Favier, Philippe Perrin, Jean-Marc Gasparini og Benoit Silve. Tyske kandidater: Reinhold Ewald og Heike Walpot.)

Når utvidelsen av ESA-korpset er fullført i 2000, vil korpset bestå av 17 medlemmer, nok til å dekke ESAs behov. Likevel regner man med å ta ut nye astronauter omtrent annet hvert år fra og med 2002 for å kompensere for forventet avgang. Dermed skulle det ikke være noen grunn til å fortvile for nordmenn med håp om astronautkarriere!

 
ESA-astronauter per februar 1999

 

Navn Land Status Ferder Planlagt ferd

 

Jean-François Clervoy Frankrike FS STS-66 (1994), STS-84 (1997)  
Pedro Duque Spania FS STS-95 (1998)  
Léopold Eyharts Frankrike O STM-27 (1998)  
Christer Fuglesang Sverige FS    
Umberto Guidoni Italia FS STS-75 (1996) STS-102 (2000)
Jean-Pierre Haigneré Frankrike FI/FK STM-17 (1993), STM-29 (1999)  
André Kuipers Nederland      
Paolo Nespoli Italia O    
Claudie Nicollier Sveits FS STS-46 (1992), STS-61 (1993), STS-75 (1996) STS-103 (2000)
Thomas Reiter Tyskland FI STM-22 (1995-96)  
Hans-Wilhelm Schlegel Tyskland O STS-55 (1993)  
Gerhard Thiele Tyskland FS   STS-99 (1999)
Roberto Vittori Italia O    
Frank de Winne Belgia      

 

 
FI = ferdingeniør (Mir)
FK = forskerkosmonaut (Mir)
STS = romfergeferd
STM = Sojuz-/Mir-ferd
FS = ferdspesialist (romfergen)
O = under opplæring

 

 

Tekst til illustrasjon brukt i artikkelen

André Kuipers er én av de nye ESA-astronautene. Landsmannen Wubbo Ockels var Nederlands første astronaut, og var med i ESA-korpset i perioden 1978-1995. (ESA)

 
Forrige artikkel | Neste artikkel | Alle NOR 1999 | Alle Romfart/NOR
 
 
 

Alt stoff på romfart.no/.com/.org er opphavsrettslig beskyttet.
romfart.no/.com/.org eies og drives av Norsk Astronautisk Forening.