Har Lunar Prospector oppdaget is på Månen?
Av Erik Tronstad
|
Artikkel publisert i Kortnytt, nummer 1998-016, 20.02.1998 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.
|
Skriv ut
Tips bekjent
|
Blant planetforskere går det nå sterke rykter om at Lunar Prospector skal ha oppdaget is på Månen. Den vitenskapelige lederen for prosjektet, Alan Binder, vil verken bekrefte eller avkrefte ryktene. Han sier bare at forskerne begynner å bli nokså sikre på konklusjonen i dette spørsmålet, men vil ennå ikke si hva den er. En talsmann for NASA sier at man ikke vil komme med noen offisielle kommentarer før en pressekonferanse 5. mars 1998.
En av de overraskende oppdagelsene man gjorde under analysene av måneprøvene fra Apollo-programmet, var at Månen er særdeles tørr. At det ikke er flytende vann der, visste man lenge før Apollo-ferdene. Likevel hadde man regnet med å finne både hydrogen og oksygen bundet kjemisk med andre stoffer i månematerialet. Mens oksygen finnes i betydelige mengder, er måneoverflaten omtrent kjemisk renset for hydrogenforbindelser. Det eneste som finnes av hydrogen, er det som er brakt dit med solvinden.
Dersom man en gang i fremtiden skal etablere en permanent, bemannet tilstedeværelse på Månen, vil det være av svært stor betydning om man kan finne vann i en eller annen form der. Den eneste formen vann kan tenkes å ha der, er som dypfryst is. En ting er at vann i seg selv er en meget verdifull og nyttig ressurs. En annen side av dette er at man kan spalte vann til hydrogen og oksygen. Slik får man brensel og oksydasjonsmiddel til raketter som skal opp fra Månen, og slipper å frakte dette fra Jorden. Over tid vil det bety enorme besparelser i penger og hva som må fraktes fra Jorden til Månen av forsyninger.
I 1994 gjorde det amerikanske romfartøyet Clementine observasjoner av måneoverflaten med radar. Noen av observasjonene av kratre i permanent skygge ved Månens sydpol stemte med hva man skulle forvente dersom det var is der. Problemet er at observasjonene også kan tolkes på andre måter.
Et av hovedformålene med Lunar Prospector er nettopp å foreta en grundigere leting etter eventuelle isforekomster på Månen. Alan Binder og forskerkollegene hans vet tydeligvis svaret. Vi andre må vente til etter 5. mars 1998 før vi får vite hva det er.
Korreksjon:
I Sojuz TM-26 har landet (Kortnytt 1998-015) skrev jeg at landingstidspunktet for Sojuz TM-26 var klokken 10.03 norsk tid torsdag 19. februar 1998. Tidspunktet er i senere meldinger justert til klokken 10.10.
|