Ikke helt vellykket H-2-oppskyting
Av Erik Tronstad
|
Artikkel publisert i Kortnytt, nummer 1998-017, 23.02.1998 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.
|
Skriv ut
Tips bekjent
|
Japan skjøt sist lørdag, 21. februar 1998, opp en H-2-bærerakett fra Tanegashima-romsenteret, klokken 08.55 norsk tid. Nyttelast var en eksperimentell kommunikasjons- og kringkastingssatellitt, Communications and Broadcast Engineering Test Satellite (COMETS).
Første del av oppskytingen, til lav jordbane, gikk etter planen. Der skulle H-2s andre trinn tenne på nytt og brenne i 3 minutter og 12 sekunder for å sende satellitten opp i en geostasjonær overføringsbane. Den banen skulle hatt et laveste og høyeste punkt på henholdsvis 250 km og 35 889 km. Av en foreløpig ukjent årsak brant andre trinns motor i bare 44 sekunder. Da kuttet brått LE-5A-motoren ut. Dette er en meget avansert rakettmotor som brenner en blanding av flytende hydrogen og oksygen.
Svikten i LE-5A gjorde at satellitten endte opp i en bane på 246 km x 1897 km. Satellitten har en egen rakettmotor som skulle vært brukt til å gjøre banen sirkulær i geostasjonær høyde, nær 36 000 km over Jorden. Etter svikten i H-2s andre trinn vil man ikke kunne få satellitten opp i geostasjonær bane. Den nevnte rakettmotoren vil man isteden bruke til å få satellitten opp i 12 900 km høyde.
Selve satellitten rapporteres å være i god tilstand. Solcellepanelene er foldet ut og systemene om bord fungerer normalt. Selv om man ikke fikk den opp i geostasjonær bane, håper japanerne at de kan utføre noen av de planlagte forsøkene med den.
|