Interstellar planet oppdaget med Hubble-romteleskopet
Av Erik Tronstad
|
Artikkel publisert i Kortnytt, nummer 1998-062, 29.05.1998 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.
|
Skriv ut
Tips bekjent
|
Alt for flere år siden oppdaget astronomer de første planetene rundt andre stjerner enn Solen. Felles for alle disse oppdagelsene er at de er basert på indirekte observasjoner. Ikke i noen av disse tilfellene har man kunne observere planeten(e) direkte med noe teleskop. Nå ser det imidlertid ut til at man med Hubble-romteleskopet for første gang direkte har observert en planet utenfor vårt solsystem.
Planeten ser ut til å ha blitt slynget langt ut i rommet og bort fra sin moderstjerne. Det kan ha skjedd ved gravitasjonelle vekselvirkninger med andre stjerner eller planeter i samme system. På bildet den ble oppdaget fra, ligger planeten i enden av en langstrakt gass-sky. Den tyder på at planeten er blitt slynget bort fra der den ble dannet.
Avstanden til den nyoppdagede planeten, som ligger i et område med stjernedannelse i Taurus, er 450 lysår. Dersom planeten er forholdsvis ung, noen hundre tusen år, anslås dens masse til to-tre ganger Jupiters masse.
Oppdagelsen ble gjort av Susan Terebey (Extrasolar Research Corporation) og hennes medarbeidere. De gjorde den på bilder tatt med Hubble-romteleskopets Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer (NICMOS).
|