STS-95 avsluttet
Av Erik Tronstad
|
Artikkel publisert i Kortnytt, nummer 1998-110, 09.11.1998 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.
|
Skriv ut
Tips bekjent
|
Discovery og dens besetning landet ved Kennedy-romsenteret lørdag 7. november 1998. Hovedhjulene tok rullebanen klokken 18.03.30 norsk tid, nesehjulet klokken 18.03.40 og romfergen stoppet på rullebanen klokken 18.04.29. Idet hovedhjulene tok bakken, var det gått 8 døgn, 21 timer, 43 minutter og 56 sekunder siden romfergen startet fra Kennedy-romsenteret. Dette var den 45. landingen ved Kennedy-romsenteret i romfergeprogrammet. Samtidig var det den 16. romfergelandingen på rad som skjedde i Florida, og den 23. i løpet av de siste 24 romfergeferdene.
Astronautene som deltok på ferden var: Curtis Brown (kommandør), Steven Lindsey (pilot), Scott Parazynski, Stephen Robinson og Pedro Duque (ferdspesialister), Chiaki Mukai og John Glenn (nyttelastspesialister). Duque ble med denne ferden Spanias første romfarer, mens Mukai er japansk. Med sine 77 år ble Glenn det hittil klart eldste menneske som har vært i verdensrommet.
Korreksjon: I første avsnitt i forrige , Discovery skutt opp på STS-95, med John Glenn om bord (Kortnytt 1998-109), skrev jeg at det var romfergen Columbia som ble brukt på STS-95, hvilket er feil. Lenger ned i samme Kortnytt stod det riktige navnet: Discovery.
|