Ny dato for Progress-oppskyting
Av Erik Tronstad
|
Artikkel publisert i eRomfart, nummer 2001-013, 19.01.2001 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.
|
Skriv ut
Tips bekjent
|
Progress M1-5 planlegges nå skutt opp onsdag 24. januar 2001 klokken 05.28 norsk tid. Forutsetningen er at man får i gang hoveddatamaskinen i Mir. Bakkekontrollen skal ha gjort noen tester med datamaskinen i går. Basert på disse er man nokså sikre på å få datamaskinen i drift igjen. Nye instruksjoner skal sendes opp til den i dag eller i morgen. Kommer datamaskinen i gang, regner man med å få også gyroene i drift. Da vil man få kontroll over Mirs stilling i rommet.
Før de siste problemene på dette området, var 10 av de 12 gyroene i Mirs stillingskontrollsystem i drift.
Man tror at høye temperaturer i Kvant 2-modulen, som er tilkoblet Mir, var årsaken til svikten i energiforsyningen sist onsdag, 17. januar. I den banen Mir nå går i, mottar romstasjonen mer solstråling og varme enn den i gjennomsnitt gjør. Samtidig har man problemer med temperaturkontrollsystemet i Kvant 2. Høyere temperaturer enn normalt kan ha ført til problemer for batteriene der, og til at hoveddatamaskinen om bord slo dem av.
Hvis Progress M1-5 blir skutt opp på tidspunktet angitt ovenfor, vil romfartøyet bli koblet til Mir klokken 09.30 norsk tid lørdag 27. januar 2001. Svikter den automatiske sammenkoblingen av Progress M1-5 til Mir, vil to kosmonauter blir skutt opp i et Sojuz-romfartøy i februar (se Progress-ferd til Mir utsatt (eRomfart 2001-012)). De vil kunne bidra i to ulike feilsituasjoner.
Om Progress M1-5 ikke greier å koble seg til Mir, kan de to kosmonautene koble sitt Sojuz-romfartøy til Mir. Ved hjelp av en fjernkontrollenhet i Mir kan de fjernstyre Progress M1-5 manuelt inn til en sammenkobling med romstasjonen. Kosmonautene vil så forlate romstasjonen før Progress M1-5 begynner å endre dens bane, med sikte på å styre den ned i jordatmosfæren på et kontrollert sted.
En annen feilsituasjon er en tilsvarende som den man nå har opplevd med Mir; at man mister stillingskontrollen med romstasjonen slik at Progress M1-5 av den grunn ikke en gang kan forsøke en sammenkobling. Også da kan to kosmonauter bli skutt opp for manuelt å koble seg til romstasjonen. Inne i den kan de ta manuell kontroll over Mir, og gjøre det mulig for Progress M1-5 å koble seg til den.
Som nevnt i Progress-ferd til Mir utsatt (eRomfart 2001-012) er den nåværende situasjonen for Mir ikke slik at det er aktuelt å vurdere oppskyting av Sojuz-kosmonauter.
Progress M-43, som ble koblet til Mir 20. oktober 2000 (se Progress M-43 koblet til Mir (Kortnytt 2000-165)), er fremdeles koblet til romstasjonen. I Progress M-43 skal det ennå være igjen noe drivstoff, som kan benyttes til justeringer av Mirs bane. Muligens vil det også bli gjort, før Progress M1-5 ankommer.
|