Til hovedsiden
    

   
    Bli medlem
    Siste nytt
    Artikler
    Bildeserier
    Temasider
    Bildearkiv
    Foredrag
    T-skjorter
    Lenker
    Spørsmål og svar
    Spør oss
    Prosjektoppgave
    Om oss
    NAF på Facebook
    Kontakt oss
    Nettstedskart
    Hovedsiden
Trykk for å lese mer om sitatet
 

Møte mellom romferge- og romstasjonsbesetninger

Av Erik Tronstad

 

Artikkel publisert i eRomfart, nummer 2001-075, 23.04.2001 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.

Skriv ut

Tips bekjent

 

Lukene mellom Endeavour og den internasjonale romstasjonen ble åpnet for første gang på STS-100-ferden klokken 11.25 norsk sommertid i dag, mandag 23. april 2001. Etter en kort møte- og hilseseremoni, startet de ti romfarerne med forskjellige typer arbeid.

Vel én time etter lukeåpningen gikk Susan Helms og James Voss (to av romstasjonsbesetningen) i gang med videre arbeid med Canadarm2. Armen hadde til da vært festet til Spacelab-pallen den kom opp i, som i går ble festet til utsiden av Destiny-modulen. Helms og Voss kommanderte den ene, frie enden av armen til å foreta en rekke manøvrer, som ledd i utprøvingen av den.

Manøvrene ble avsluttet med at den frie enden av armen grep tak i en spesiell festeanordning på Destiny. Dermed holdt den ene enden av armen fast i Spacelab-pallen. Via kabler som der ble koblet til på første romvandring i går (se Den internasjonale romstasjonens manipulatorarm på plass (eRomfart 2001-074)), kunne armen motta kommandoer. Den andre enden av armen holdt altså fast i et forankringssted på Destiny. Under en romvandring i morgen vil astronautene koble sammen kabler mellom dette forankringspunktet og Canadarm2. Deretter kan den andre enden av armen slippe taket i festepunktet på Spacelab-pallen.

Romfergens manipulatorarm er fastmontert til romfergen i den ene enden, og har bare den andre enden fri. Canadarm2 har to identiske endepunkter. Begge har gripemekanismer, slik at Canadarm2 kan holde seg fast i en forankring med hvilket som helst av de to endepunktene. Det gir også armen muligheten til å «vandre» bortover langs en struktur, dersom det der er festepunkter hvor den har tilkoblingsmuligheter for strøm-, data-, kommando- og videooverføring. I minst ett år fremover vil imidlertid Canadarm2 forbli forankret til det stedet på Destiny hvor armen i morgen skal kobles til.

Drøyt 10 minutter etter at de første prøvene med Canadarm2 var overstått, ble romfergens manipulatorarm klokken 16.26 brukt til å gripe tak i den italienskbygde forsyningsmodulen Raffaello i lasterommet på Endeavour. Drøyt 1,5 timer senere ble Raffaello klokken 18.00 koblet til Unity-modulen. Raffaello inneholder mye vitenskapelig utstyr til Destiny-modulen og forsyninger til romstasjonen. Lukene inn til Raffaello skal åpnes i morgen. Astronautene i romstasjonen vil så begynne å losse utstyret om bord. Når det er gjort, vil overskuddsmateriale og søppel fra romstasjonen bli lastet om bord i Raffaello. Før Endeavour kobles fra romstasjonen, vil Raffaello bli manøvrert tilbake i romfergens lasterom, og tatt med tilbake til Jorden igjen.

Lukene mellom romfergen og romstasjonen skulle lukkes klokken 21.11. I skrivende stund er det ennå ikke bekreftet at så er skjedd. Så snart lukene er lukket, vil trykket i romfergen bli senket noe, som ledd i forberedelsene til morgendagens romvandring.

 
Forrige eRomfart | Neste eRomfart | Alle eRomfart 2001
 
 
 

Alt stoff på romfart.no/.com/.org er opphavsrettslig beskyttet.
romfart.no/.com/.org eies og drives av Norsk Astronautisk Forening.