Til hovedsiden
    

   
    Bli medlem
    Siste nytt
    Artikler
    Bildeserier
    Temasider
    Bildearkiv
    Foredrag
    T-skjorter
    Lenker
    Spørsmål og svar
    Spør oss
    Prosjektoppgave
    Om oss
    NAF på Facebook
    Kontakt oss
    Nettstedskart
    Hovedsiden
Trykk for å lese mer om sitatet
 

Envisat skutt opp

Av Erik Tronstad

 

Artikkel publisert i eRomfart, nummer 2002-019, 01.03.2002 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.

Skriv ut

Tips bekjent

 

Envisat-oppskyting

Ariane 5-bæreraketten med Envisat på toppen på vei mot verdensrommet. (ESA)

ESAs store jordobservasjonssatellitt Envisat ble i natt skutt opp med en Ariane 5-bærerakett fra Kourou i Fransk Guiana. Oppskytingen startet klokken 02.07.59 norsk tid i dag, fredag 1. mars 2002.

Den 8111 kg tunge satellitten er den hittil tyngste nyttelast som er skutt opp med en Ariane-bærerakett. ESA har ennå ikke oppgitt eksakte baneparametre etter oppskytingen, men Envisat skulle inn i en 800 km høy solsynkron bane.

Envisat er ESAs hittil mest komplekse satellitt for jordobservasjoner. Den har ti instrumenter som skal observere både jordoverflaten, havene og alle lag av jordatmosfæren. Norge er ett av deltakerlandene i prosjektet.

 
Forrige eRomfart | Neste eRomfart | Alle eRomfart 2002
 
 
 

Alt stoff på romfart.no/.com/.org er opphavsrettslig beskyttet.
romfart.no/.com/.org eies og drives av Norsk Astronautisk Forening.