Til hovedsiden
    

   
    Bli medlem
    Siste nytt
    Artikler
    Bildeserier
    Temasider
    Bildearkiv
    Foredrag
    T-skjorter
    Lenker
    Spørsmål og svar
    Spør oss
    Prosjektoppgave
    Om oss
    NAF på Facebook
    Kontakt oss
    Nettstedskart
    Hovedsiden
Trykk for å lese mer om sitatet
 

Årsak til Ariane 5-svikt funnet

Av Erik Tronstad

 

Artikkel publisert i eRomfart, nummer 2003-004, 08.01.2003 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.

Skriv ut

Tips bekjent

 

Vulcain 2

En Vulcain 2-motor, med motordysen nederst. (Arianespace)

Gruppen som ble nedsatt for å granske den mislykkede Ariane 5-oppskytingen 11. desember 2002 (se Fiasko for ny versjon av Ariane 5 (eRomfart 2002-154) og Mer om den mislykkede Ariane 5-oppskytingen (eRomfart 2002-155)), avga sin rapport til Arianespace 6. januar 2003.

I rapporten skriver granskningsgruppen at det oppstod en lekkasje i kjølekretsen til Vulcain 2-motorens rakettdyse. Dermed skjedde en kritisk overoppheting av dysen, som så «mistet sin integritet». Muligens betyr dette at det brant hull i dysen.

Skadene på dysen gjorde at det oppstod en ubalanse i skyvekraften fra Vulcain 2-motoren, som igjen førte til at bæreraketten kom ut av kontroll. Om det brant hull i dysen, ville selvsagt eksosgasser strømme ut også den veien.

Vulcain 2-motoren var et av de nye elementene på denne Ariane 5-oppskytingen. Motoren hadde aldri vært brukt under oppskytinger før, mens hadde selvsagt vært prøvekjørt mange ganger på bakken.

Som nevnt i Rosetta-oppskyting utsatt (eRomfart 2002-167), skal basisversjonen av Ariane 5 brukes til oppskyting av kometromfartøyet Rosetta nå i januar 2003. Denne Ariane 5-varianten skal bruke den gamle Vulcain 1-motoren, som har vært benyttet på flere oppskytinger tidligere. Granskingsgruppen har gått gjennom data fra de 12 vellykkede oppskytingene Vulcain 1 har vært benyttet på, uten å finne tegn til noen svakheter i den. Likevel anbefaler gruppen at det gjøres en omfattende undersøkelse av egenskapene til Vulcain 1, en prosess som alt er i gang.

ESA har nå utsatt til 14. januar 2003 beslutningen om når Rosetta skal skytes opp.

 
Forrige eRomfart | Neste eRomfart | Alle eRomfart 2003
 
 
 

Alt stoff på romfart.no/.com/.org er opphavsrettslig beskyttet.
romfart.no/.com/.org eies og drives av Norsk Astronautisk Forening.