Proton-oppskyting nummer 300
Av Erik Tronstad
|
Artikkel publisert i eRomfart, nummer 2003-101, 09.06.2003 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.
|
Skriv ut
Tips bekjent
|
 |
Proton-bæreraketten fotografert på sin oppskyting nummer 300, med AMC 9. (International Launch Services) |
Oppskytingen startet fra Bajkonur-kosmodromen i Kazakhstan lørdag 7. juni 2003 klokken 00.15 norsk sommertid. Nyttelast var kommunikasjons- og kringkastingssatellitten AMC 9, fra Americom.
På denne oppskytingen ble det brukt en Proton K-versjon, med Breeze M som øvre trinn. Bæreraketten har også vært brukt sammen med et Block DM-trinn. Flere ganger har det vært tekniske problemer med Block DM, som har gjort at nyttelasten ikke er kommet opp i riktig bane. Senest skjedde dette 26. november 2002 (se Mislykket Proton-oppskyting (eRomfart 2002-142)). Også AMC 9 var opprinnelig planlagt skutt opp ved bruk av Block DM-trinnet, men kunden byttet til Breeze M.
Etter at Protons tredje trinn var ferdig med sin del av jobben, ble Breeze M avfyrt hele fem ganger, før dens oppgave var utført. Da var AMC 9 i en geostasjonær overføringsbane på 6661 km x 35 736 km, med en inklinasjon på 17,43°. De mange avfyringene og ventetidene mellom dem gjor de at det tok hele ni timer fra oppskytingsstart og til geostasjonær overføringsbane ble nådd. Fra denne banen skal AMC 9 bruke en egen motor for å komme opp i geostasjonær bane over ekvator.
Dette var en kommersiell oppskyting av Proton, kjøpt gjennom International Launch Services. Firmaet markedsfører både den russiske Proton-bæreraketten og den amerikanske Atlas-bæreraketten.
Proton-bæreraketten ble første gang brukt 16. juli 1965, til å skyte opp en satellitt for observasjon av kosmisk stråling. Bæreraketten ble den gang omtalt som Herkules (Atlantis, ifølge andre kilder). Navnet slo tydeligvis ikke an, og ble ikke brukt videre.
|