Til hovedsiden
    

   
    Bli medlem
    Siste nytt
    Artikler
    Bildeserier
    Temasider
    Bildearkiv
    Foredrag
    T-skjorter
    Lenker
    Spørsmål og svar
    Spør oss
    Prosjektoppgave
    Om oss
    NAF på Facebook
    Kontakt oss
    Nettstedskart
    Hovedsiden
Trykk for å lese mer om sitatet
 

Spirits direktivantenne utfoldet

Av Erik Tronstad

 

Artikkel publisert i eRomfart, nummer 2004-006, 05.01.2004 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.

Skriv ut

Tips bekjent

 

Spirit

NASA har nå offentliggjort det første «tredimensjonale» panoramabildet av Spirits omgivelser på Mars. Navigasjonskameraet til Spirit er egentlig to kameraer montert ved siden av hverandre. Sammen gir de «stereosyn». Bilder fra det ene av de to kameraene er her kodet rødt, fra det andre turkis. Ved å betrakte bildet med spesialbriller, kan dybdeinformasjon fås frem. (NASA/JPL)

Sist natt ble direktivantennen på Spirit foldet ut. Noe før klokken 06.30 i dag, mandag 5. januar 2004, mottok man på Jorden de første signalene fra denne antennen. Like etterpå fikk man også etablert toveisforbindelse med Spirit via den.

Omtrent alle kommandoer fra Jorden og til Spirit skal i fremtiden sendes via denne antennen. Dessuten vil omtrent halvparten av alle data fra Spirit til bakken bli sendt via direktivantennen. Følgelig er den en meget viktig komponent.

Alle systemer i Spirit fungerer som de skal. Dog leverer sol­celle­pa­nelene bare omtrent 83 % av forventet strømmengde. Årsaken er ikke tekniske problemer i Spirit, men at det er mer støv i atmosfæren over landingsstedet enn normalt. Grunnen til det antas å være en støvstorm på motsatt side av Mars. Den reduserte strømforsyningen kommer ikke til å by på noen problemer.

Flere svarthvittbilder fra navigasjonskameraet er blitt overført til Jorden. De vil bli brukt til blant annet å kartlegge hvordan de sammensunkne kollisjonsputene endrer form med varierende temperaturer gjennom Mars-døgnet. Noen av putene har visstnok ennå en del gass i seg, og utvider og trekker seg sammen i løpet av døgnet. Man må se om noen av putene blokkerer mulige kjøreruter for Spirit ned fra landingsplattformen. I så fall må man vurdere om det eventuelt er nødvendig å gjøre noe for å trekke kollisjonsputene mer inn.

Spirit

Utsnitt av bildet ovenfor. Den vertikale stangen nede til venstre er rundstråleantennen, som sendte de første signalene fra Spirit til Jorden. (NASA/JPL)

I løpet av inneværende døgn skal man visstnok også sende over de første fargebildene fra Spirits panoramakamera. Dette kameraet gir bilder med over tre ganger høyere oppløsning enn bildene fra navigasjonskameraet. De bildene fra navigasjonskameraet som hittil har vært overført, har dessuten vært komprimert med en faktor fire. Talspersoner for Spirit sier at panoramabildene følgelig vil ha omtrent 14 ganger høyere oppløsning enn de bildene vi hittil har sett fra navigasjonskameraet.

 
Forrige eRomfart | Neste eRomfart | Alle eRomfart 2004
 
 
 

Alt stoff på romfart.no/.com/.org er opphavsrettslig beskyttet.
romfart.no/.com/.org eies og drives av Norsk Astronautisk Forening.