Sleepy Hollow første stopp for Spirit?
Av Erik Tronstad
|
Artikkel publisert i eRomfart, nummer 2004-007, 06.01.2004 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.
|
Skriv ut
Tips bekjent
|
 |
Solen fotografert med Spirits panoramakamera. Det innfelte bildet er en fem gangers forstørrelse av originalen. Ved hjelp av dette bildet fant man den nøyaktige retningen til Solen. Den må man ha for å finne retningen til Jorden, og rette inn Spirits direktivantenne i korrekt retning. (NASA/JPL/Cornell University) |
Forskerne har nå fått tid til å se nærmere på de første bildene fra Spirit av omgivelsene. En av strukturene som interesserer, er en grunn forsenkning, som har fått navnet Sleepy Hollow. Forsenkningen har en diameter på omtrent 9 m og ligger rundt 12 m nord for Spirit. Man mener det er et lite nedslagskrater, som senere er fylt opp med støv. Strukturen virker så interessant at den kan bli den første eller en av de første som Spirit får ordre om å undersøke nærmere.
Etter de første bildene som ble sendt fra Spirit til Jorden, har det vært overført svært lite bildedata. Man har prioritert å få over tekniske data om status for alle systemene om bord.
I løpet av dagen i dag er det imidlertid ventet at Spirit skal sende over de første fargebildene tatt med panoramakameraet. Kameraet er det desidert mest avanserte kameraet Spirit har, og kan ta bilder med tre ganger bedre oppløsning enn de Mars Pathfinder tok. Fra en avstand på 3 m vil panoramakameraet ta bilder der hvert bildeelement dekker bare 1 mm. Kameraet kan ta bilder i alle retninger, det vil si 360° rundt Spirit, samt over 90° i høyderetningen.
Status er nå mottatt for tilstanden til de fire instrumentene foran på instrumentarmen (se To Mars-kjøretøyer klare for oppskyting (eRomfart 2003-100)). Blant de fire er Mössbauer-spektrometeret, som man fikk uventede data fra under overfarten til Mars (se Problem med instrument i Spirit (eRomfart 2003-139)). Under overfarten sendte man noen kommandoer til spektrometeret, for å komme rundt feilen. Alt ser altså nå meget bra ut, også med dette instrumentet.
Flere sikringskabler - som holdt Spirit solid festet til landingsplattfomen under oppskyting, overfart og landing - er i ferd med å bli kuttet over. For eksempel er det slike kabler i hvert av de fire hjørnene på Spirit og hvert av de seks hjulene er sikret på denne måten. Hver kabel kuttes over av en mekanisme som utløses av en liten sprengladning. Totalt hadde Spirit 60 slike sprengladninger, da kjøretøyet braste inn i Mars-atmosfæren. Mange av dem ble utløst underveis nedover i atmosfæren, for eksempel for å få bort varmeskjoldet, løse ut fallskjermen og løse ut ryggskallet.
Hver eneste av de gjenværende sprengladningene må fungere. For hver kabel finnes det bare én eneste mekanisme for å kutte den kabelen. Det finnes ingen reservesystemer. Kabelkutterne regnes imidlertid for å være svært pålitelige, så man regner med at dette skal gå bra.
Man skal også prøve å trekke noen av de sammensunkne kollisjonsputene inn under landingsplattformen. Det er puter som kan komme til å ligge i veien for den retningen Spirit kan komme til å kjøre i, ned fra landingsplattformen.
I øyeblikket regner man med at Spirit kan kjøre ned fra landingsplattformen tirsdag 13. januar 2004.
Du finner en nærmere omtale av formålet med Spirit og flere detaljer om kjøretøyet i To Mars-kjøretøyer klare for oppskyting (eRomfart 2003-100).
|