Til hovedsiden
    

   
    Bli medlem
    Siste nytt
    Artikler
    Bildeserier
    Temasider
    Bildearkiv
    Foredrag
    T-skjorter
    Lenker
    Spørsmål og svar
    Spør oss
    Prosjektoppgave
    Om oss
    NAF på Facebook
    Kontakt oss
    Nettstedskart
    Hovedsiden
Trykk for å lese mer om sitatet
 

Småproblemer for Spirit og Opportunity

Av Erik Tronstad

 

Artikkel publisert i eRomfart, nummer 2004-056, 12.02.2004 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.

Skriv ut

Tips bekjent

 

Både Spirit og Opportunity ble stående «på stedet hvil» siste sol. Årsaken var noen småproblemer.

Mars/Opportunity

Kart over kjøreruten Opportunity skal følge langs fremspringene av grunnfjell. De blå sirklene markerer steder hvor Opportunity har stoppet eller skal stoppe. Røde sirkler angir steder i grunnfjellfremspringene som skal undersøkes. Gule linjer angir synslinjer fra panoramakameraet og til strukturene som skal observeres. Avstanden mellom de hvite sirklene er 1 m. (NASA/JPL)

Opportunity fikk et problem med instrumentarmen. Kjøretøyet greide ikke å strekke armen like høyt over bakken, som armen på en kopi av kjøretøyet ved Jet Propulsion Laboratory. Sistnevnte var blitt brukt til å prøve ut de operasjonene Opportunity skulle utføre. Av en eller annen grunn greide imidlertid ikke Opportunity det samme som modellen her nede. Dermed fikk Opportunity ikke utført de undersøkelsene det skulle gjøre der det nå står.

Opportunity er i ferd med å kjøre langs fremspringene av grunnfjell i krateret kjøretøyet er i. På den turen skal kjøretøyet stoppe på tre steder, Alpha, Bravo og Charlie. På hvert sted skal det observere grunnfjellet like ved. Opportunity skulle kjørt til Charlie, men ble stående ved Bravo.

Formålet med denne lille kjøreturen er å få en mer detaljert oversikt over bruddstykkene av grunnfjell. Deretter vil Opportunity få beskjed om å gjøre grundigere observasjoner og analyser av utvalgte steder av grunnfjellet. Man regner med å bruke 5-15 soler på disse undersøkelsene.

Mars/Opportunity

Geologene synes disse lagdelingene i fremspringene av grunnfjell, fotografert av Opportunity, er meget interessante. Antakelige er de blitt dannet i dynamiske prosesser, som strømmer av lava, vann eller vindbårne løsmasser. (NASA/JPL/Cornell University)

Da Spirit «våknet» siste sol, greide kjøretøyet ikke å svinge direktivantennen slik at den pekte mot Jorden. Årsaken var at antennens motor og drivverk lå i skyggen av kameramasten. Varmeelementene i antennens motor og drivverk fikk derfor ikke hjelp av solvarmen til å varme opp de bevegelige delene tilstrekkelig.

I og med at Spirit ikke fikk rettet direktivantennen mot Jorden, kunne kjøretøyet heller ikke motta kommandoer om dagens gjøremål. Verken Spirit eller Opportunity er programmert med hva de skal gjøre flere dager fremover. Hver lokale Mars-morgen, når et kjøretøy «våkner» etter natten, retter det direktivantennen mot Jorden. Herfra kommer da kommandoene for hva kjøretøyet skal gjøre akkurat den dagen. Kommer det ingen kommandoer herfra, står bare kjøretøyet der.

Utover dagen fikk man kontakt med Spirit. Både fordi det tok tid å finne hva problemet var og årsaken til det, og fordi det etter hvert ble sent på dagen for Spirit, ble kjøretøyet stående i ro. Planen var å la Spirit kjøre omtrent 25 m.

 
Forrige eRomfart | Neste eRomfart | Alle eRomfart 2004
 
 
 

Alt stoff på romfart.no/.com/.org er opphavsrettslig beskyttet.
romfart.no/.com/.org eies og drives av Norsk Astronautisk Forening.