Til hovedsiden
    

   
    Bli medlem
    Siste nytt
    Artikler
    Bildeserier
    Temasider
    Bildearkiv
    Foredrag
    T-skjorter
    Lenker
    Spørsmål og svar
    Spør oss
    Prosjektoppgave
    Om oss
    NAF på Facebook
    Kontakt oss
    Nettstedskart
    Hovedsiden
Trykk for å lese mer om sitatet
 

GPS-satellitt nummer 50 skutt opp

Av Erik Tronstad

 

Artikkel publisert i eRomfart, nummer 2004-087, 22.03.2004 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.

Skriv ut

Tips bekjent

 

Delta 2

Delta 2 med GPS-satellitt nummer 50 i startøyeblikket. (Boeing)

Oppskytingen foregikk med en Delta 2-bærerakett fra opp­skyt­ings­platt­form 17B ved Cape Canaveral Air Force Station i Florida, USA. Den startet klokken 18.53 norsk tid lørdag 20. mars 2004.

Satellitten som ble skutt opp, har betegnelsen GPS 2R-11. På plass i sin bane, omtrent 20 000 km over jordoverflaten, skal den erstatte en annen satellitt, GPS 2A-19, som ble skutt opp for 11 år siden.

Akkurat denne oppskytingen ble dedisert til avdøde Ivan A. Getting, en av foregangsmennene bak Global Positioning System (GPS). På satellitten er en liten plakett med Gettings «slagord» for GPS: «Lighthouses in the Sky, Serving All Mankind» («Fyrtårn på himmelen, til tjeneste for hele menneskeheten»).

GPS består av minst 24 operative satellitter i seks baneplan. For tiden er det 27 satellitter i drift.

GPS/Navstar ble utviklet for bruk av det amerikanske forsvaret, som finansierer og driver hele systemet. I dag har det imidlertid en hel hærskare med anvendelser også innenfor sivile områder.

 
Forrige eRomfart | Neste eRomfart | Alle eRomfart 2004
 
 
 

Alt stoff på romfart.no/.com/.org er opphavsrettslig beskyttet.
romfart.no/.com/.org eies og drives av Norsk Astronautisk Forening.