Japans MTSat-2 skutt opp
Av Erik Tronstad
|
Artikkel publisert i eRomfart, nummer 2006-019, 22.02.2006 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.
|
Skriv ut
Tips bekjent
|
 |
H-2A-bæreraketten med MTSat-2 på vei opp fra Tanegashima-romsenteret. (JAXA) |
Oppskytingen startet fra Tanegashima-romsenteret 18. februar 2006 klokken 07.27 norsk normaltid. En bærerakett av typen H-2A ble brukt til å skyte opp satellitten MTSat-2 (Multi-functional Transport Satellite 2).
Vel 28 minutter etter oppskytingsstart ble satellitten skilt fra bærerakettens øverste trinn og plassert i en geostasjonær overføringsbane. Baneparametrene var 249 km x 35 761 km, med en inklinasjon på 28,5°.
Tre avfyringer av en motor i selve satellitten skal plassere den i geostasjonær bane, ved 145° V over ekvator. Det er omtrent rett over Mikronesia i Stillehavet.
MTSat-2 skal brukes til flytrafikkontroll og til værobservasjoner. Dette er den andre satellitten i et system av to satellitter. Den første, MTSat-1R, ble skutt opp for et knapt år siden (se Vellykket H-2A-oppskyting (eRomfart 2005-032)).
 |
MTSat-2 tegnet i fullt utfoldet tilstand i geostasjonær bane. (JAXA) |
De to MTSat-satellittene er sentrale elementer i et helt nytt system for kontroll av lufttrafikk i Det fjerne østen og over Nord-Stillehavet. Satellittene vil gjøre det mulig med direkte overføring av tale og data mellom flykontrollsentra og fly. Det blir en enorm forbedring i forhold til dagens situasjon, der man bare har slik kontakt når et fly er innenfor dekningsområdet til en bakkeantenne. Særlig stor betydning får dette over store havområder.
Via MTSat-systemet kan det dessuten overføres navigasjonsdata fra fly og til flykontrollsentra, også når flyene er utenfor rekkevidden av radarer. Dermed vil flykontrollsentra hele tiden vite hvor forskjellige fly er. I dag må et fly være innenfor dekningsområdet til en bakkeradar for at det skal være «synlig» for flykontrollsentra.
MTSat-2 skal også fungere som en meteorologisk satellitt for japanske værvarslingstjenester. Satellitten har et kamera som skal observere i fem forskjellige bølgelengdeintervaller, fire i infrarødt og ett i synlig lys. Frem til 2010 skal MTSat-2 på dette området bare være en reserve for MTSat-1R.
|