Til hovedsiden
    

   
    Bli medlem
    Siste nytt
    Artikler
    Bildeserier
    Temasider
    Bildearkiv
    Foredrag
    T-skjorter
    Lenker
    Spørsmål og svar
    Spør oss
    Prosjektoppgave
    Om oss
    NAF på Facebook
    Kontakt oss
    Nettstedskart
    Hovedsiden
Trykk for å lese mer om sitatet
 

80 år siden historiens første væskerakett

Av Erik Tronstad

 

Artikkel publisert i eRomfart, nummer 2006-028, 16.03.2006 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.

Skriv ut

Tips bekjent

 

Robert Hutchings Goddard

Robert Hutchings Goddard fotografert 16. mars 1926 ved siden av historiens første væskerakett. (NASA)

I dag er det 80 år siden en væskerakett ble skutt opp for første gang. Mannen bak den historiske bedriften var den amerikanske fysikkprofessoren Robert Hutchings Goddard. Fra Auburn i Massachusetts, USA skjøt han 16. mars 1926 opp en rakett som benyttet flytende drivstoff.

Goddards rakett var lang og lett. Lengden var 3,4 m, massen uten drivstoff 2,4 kg. Drivstoffet utgjorde 2 kg. Bensin ble brukt som brensel og flytende oksygen som oksidasjonsmiddel i denne første prøven av en væskemotor.

Ferden varte i bare 2,5 sekunder med en største høyde på 12,5 m. Gjennomsnittshastigheten skal ha vært rundt 96 km/h. Raketten traff bakken om lag 56 m fra oppskytingsrampen.

Etter våre dagers mål var dette puslete greier. Den gangen var det imidlertid en helt banebrytende teknologi. Motoren som Goddard skjøt opp den vårdagen i 1926, markerte starten på en helt ny epoke innen rakettforskning. Goddard startet en utvikling som førte mennesker til Månen, ubemannede romfartøyer til planetene i Solsystemet og ut av Solsystemet og etter hvert ut blant stjernene.

Les mer om Goddard og blant annet denne første oppskytingen.

 
Forrige eRomfart | Neste eRomfart | Alle eRomfart 2006
 
 
 

Alt stoff på romfart.no/.com/.org er opphavsrettslig beskyttet.
romfart.no/.com/.org eies og drives av Norsk Astronautisk Forening.