Til hovedsiden
    

   
    Bli medlem
    Siste nytt
    Artikler
    Bildeserier
    Temasider
    Bildearkiv
    Foredrag
    T-skjorter
    Lenker
    Spørsmål og svar
    Spør oss
    Prosjektoppgave
    Om oss
    NAF på Facebook
    Kontakt oss
    Nettstedskart
    Hovedsiden
Trykk for å lese mer om sitatet
 

Forskere overrasket over Stardust-prøver

Av Erik Tronstad

 

Artikkel publisert i eRomfart, nummer 2006-034, 23.03.2006 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.

Skriv ut

Tips bekjent

 

Forskere er så vidt i gang med å analysere prøvene som Stardust samlet inn fra komet Wild-2 og brakte til Jorden (se Vellykket landing for Stardust-kapselen (eRomfart 2006-004) og Stardust hadde med kometprøver og interstellart støv (eRomfart 2006-008)). Allerede har dette gitt overraskende resultater.

Stardust

Et stykke olivin kalt forsteritt fra komet Wild-2. Det 0,002 mm store stykket er innhyllet i smeltet aerogel. (University of Washington)

Kometer har tradisjonelt vært antatt dannet langt ute i Solsystemet av flyktige materialer (gasser og støv) som var der etter at Solen og planetene ble dannet. I prøvene fra Wild-2 har imidlertid forskerne funnet stoffer som er dannet nær Solen eller andre stjerner. Det tyder på at disse stoffene på en eller annen måte må være blitt fraktet fra Solens nærhet og ut dit kometene er dannet.

Olivin er et av mineralene som er funnet i Wild-2-prøvene. Selv om olivin er blant de vanligste mineralene i Universet, er forskerne overrasket over å finne det i en komet.

I olivin er det jern, magnesium og andre stoffer. Prøvene fra Wild-2 inneholder hovedsakelig magnesium. Sammen med olivin innholder støvet fra Wild-2 høytemperaturmineraler rike på kalsium, aluminium og titan.

Stardust

Sporene etter to partikler fra komet Wild-2 som er fanget inn av aerogelet i Stardust. (University of Washington)

 
Forrige eRomfart | Neste eRomfart | Alle eRomfart 2006
 
 
 

Alt stoff på romfart.no/.com/.org er opphavsrettslig beskyttet.
romfart.no/.com/.org eies og drives av Norsk Astronautisk Forening.