Til hovedsiden
    

   
    Bli medlem
    Siste nytt
    Artikler
    Bildeserier
    Temasider
    Bildearkiv
    Foredrag
    T-skjorter
    Lenker
    Spørsmål og svar
    Spør oss
    Prosjektoppgave
    Om oss
    NAF på Facebook
    Kontakt oss
    Nettstedskart
    Hovedsiden
Trykk for å lese mer om sitatet
 

Sojuz TMA-8 koblet til den internasjonale romstasjonen

Av Erik Tronstad

 

Artikkel publisert i eRomfart, nummer 2006-042, 01.04.2006 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.

Skriv ut

Tips bekjent

 

Sojuz TMA-8-besetning

De tre som ble skutt opp i Sojuz TMA-8, fra venstre Pontes, Vinogradov og Williams. (Gagarin treningssenter for kosmonauter)

Sammenkoblingen foregikk helt etter planen og fant sted klokken 06.19 norsk sommertid i dag, 1. april 2006. Om bord i Sojuz TMA-8 var Marcos Pontes (Brasil), Pavel Vinogradov (Russland) og Jeffrey Williams (USA). Vinogradov førte Sojuz TMA-8 manuelt til en sammenkobling med en luke på siden av Zarja-modulen, en luke som vender ned mot jordoverflaten.

Lukene mellom Sojuz TMA-8 og Zarja-modulen ble åpnet klokken 07.59 norsk sommertid, knapt to timer etter sammenkoblingen. De tre fra Sojuz TMA-8 ble da møtt av de to som har bebodd romstasjonen i omtrent et halvt år, William Surles McArthur jr. og Valerij Ivanovitsj Tokarev.

Vinogradov og Williams skal overta som ny langtidsbesetning i romstasjonen, den 13. som bebor den siden november 2000. McArthur, Pontes og Tokarev skal 8. april 2006 vende tilbake til Jorden i Sojuz TMA-7.

 
Forrige eRomfart | Neste eRomfart | Alle eRomfart 2006
 
 
 

Alt stoff på romfart.no/.com/.org er opphavsrettslig beskyttet.
romfart.no/.com/.org eies og drives av Norsk Astronautisk Forening.