Til hovedsiden
    

   
    Bli medlem
    Siste nytt
    Artikler
    Bildeserier
    Temasider
    Bildearkiv
    Foredrag
    Månedens bilde
    T-skjorter
    Lenker
    Spørsmål og svar
    Spør oss
    Prosjektoppgave
    Om oss
    Kontakt oss
    Nettstedskart
    Hovedsiden
Trykk for å lese mer om sitatet
 

Mislykket indisk oppskyting

Av Erik Tronstad

 

Artikkel publisert i eRomfart, nummer 2006-076, 10.07.2006 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.

Skriv ut

Tips bekjent

 

GSLV

Bæreraketten som sviktet i dagens oppskyting, fotografert på oppskytingsrampen om natten. (ISRO)

Oppskytingen startet fra romsenteret Satish Dhawan på øya Sriharikota på Indias østkyst klokken 14.08 norsk sommertid i dag, 10. juli 2006. Bæreraketten var av typen Geosynchronous Satellite Launch Vehicle (GSLV). Nyttelast var kom­mu­ni­ka­sjons­sa­tel­litten Insat 4C.

GSLV

Samme bærerakett sett på dagtid. (ISRO)

Like etter oppskytingsstart fikk bæreraketten problemer og begynte å avvike fra den planlagte oppskytingsprofilen. Bakkekontrollen sendte kommandoer til selv­øde­leggel­ses­sys­tem­et i bæreraketten. Sprengladningene i det detonerte, og bæreraketten gikk i oppløsning i lufta. Både den og nyttelasten falt ned i havet i Bengalbukta bare noen kilometer utenfor kysten.

Meldinger tyder på at det oppstod et problem med en av de fire væskemotorene som var montert utenpå sentraltrinnet. Trykket i en av motorene skal ha falt til null. Siden motoren mistet skyvekraften sin, oppstod en betydelig ubalanse. Det førte igjen til at hele raketten begynte å vippe over og fikk en annen oppskytingsbane enn planlagt.

Insat 4C var den andre av tre satellitter i Insat 4-serien. Den tredje og siste, Insat 4B, skal skytes opp med en Ariane 5-bærerakett i 2006 eller 2007. Også tidligere har India i betydelig grad benyttet utenlandske bæreraketter.

Bortsett fra Insat 4B var det meningen at alle fremtidige indiske satellitter skulle skytes opp med indiske bæreraketter.

 
Forrige eRomfart | Neste eRomfart | Alle eRomfart 2006
 
 
 

Alt stoff på romfart.no/.com/.org er opphavsrettslig beskyttet.
romfart.no/.com/.org eies og drives av Norsk Astronautisk Forening.