Sojuz TMA-9 har landet
Av Erik Tronstad
|
Artikkel publisert i eRomfart, nummer 2007-033, 22.04.2007 av Norsk Astronautisk Forening/www.romfart.no.
|
Skriv ut
Tips bekjent
|
Landingen fant sted klokken 14.31 norsk sommertid i går, 21. april 2007 i Kasakhstan. Om bord i Sojuz TMA-9 var to av de tre i den 14. langtidsbesetningen i den internasjonale romstasjonen, Michael Lopez-Alegria (USA) og Mikhail Tjurin (Russland), samt den ungarsk-amerikanske romturisten Charles Simonyi.
 |
Foran ses fra venstre: Kotov, Simonyi og Jurtsjikin. Bak fra venstre: Lopez-Alegria, Tjurin og Williams. Bildet er tatt om bord i romstasjonens Destiny-modul. (NASA) |
Lopez-Alegria og Tjurin ble skutt opp i Sojuz TMA-9 den 18. september 2006 (se Sojuz TMA-9 skutt opp med ny romstasjonsbesetning (eRomfart 2006-102)). Simonyi ble skutt opp i Sojuz TMA-10 den 7. april 2007 (se Sojuz TMA-10 til den internasjonale romstasjonen (eRomfart 2007-030)).
Lopez-Alegria satte med dette ny rekord for sammenhengende opphold i rommet av en amerikansk astronaut. Da han landet, hadde han tilbrakt 215 døgn, 8 timer og 22 minutter i rommet. Den tidligere rekorden ble holdt av Daniel Bursch og Carl Walz og var på i overkant av 195 døgn (se STS-111 avsluttet (eRomfart 2002-070)).
Det tredje besetningsmedlemmet fra den 14. langtidsbesetningen, Suni Williams, er fortsatt om bord i romstasjonen. Der er hun sammen med den 15. langtidsbesetningen, Fjodor Jurtsjikin og Oleg Kotov (Russland).
Lukene mellom Sojuz TMA-9 og romstasjonen ble stengt klokken 08.03 norsk sommertid 21. april 2007. Sojuz TMA-9 koblet seg fra romstasjonens Zvezda-modul klokken 11.11. Klokken 13.42 startet Sojuz TMA-9 en om lag fire minutter lang motoravfyring. Med den ble romfartøyets hastighet tilstrekkelig redusert til at romfartøyet begynte å falle ned mot jordatmosfæren.
Klokken 14.06 hadde tilbakevendingsmodulen i Sojuz TMA-9 koblet seg fra både banemodulen og utstyrsmodulen. Klokken 14.09 var Sojuz TMA-9 i omtrent 120 km høyde og begynte for alvor å merke gassmotstanden i jordatmosfæren. Vel 20 minutter senere var Sojuz TMA-9 og de tre romfarerne vel nede på bakken.
Landingen ble utsatt i ett døgn. Årsaken var at det var for vått i det opprinnelig planlagte landingsområdet til at helikoptere kunne benyttes i støtteoperasjoner etter landingen. Ved å utsette landingen i om lag ett døgn, landet Sojuz TMA-9 lenger syd og i et bedre område.
På sidene våre har vi en bildeserie som viser fasene et Sojuz TMA-romfartøy gjennomgår fra romfartøyet kobles fra romstasjonen og til det lander. Bildeserien starter med at Sojuz TMA kobler seg fra Pirs-modulen på romstasjonen. Sojuz TMA-9 startet fra enden av Zvezda-modulen.
|